FORGOT YOUR DETAILS?

Hava Kaynaklı Isı Pompaları

Isıtma için gerekli enerjiyi havadan alarak bina içindeki sisteme taşıyan ısı pompalarıdır. Hava kaynaklı ısı pompaları kurulumu en kolay sistemlerdir.

Hava kaynaklı ısı pompaları iki ayrı modelde imal edilmektedirler:

1. MONOBLOK HAVA KAYNAKLI ISI POMPALARI

Tek bir parçadan oluşan ısı pompası cihazlarıdır. Bu tip cihazlarda bina içinde ısı pompasına ait herhangi bir ünite bulunmaz , bütün parçalar dışarıda bulunan tek bir ünitede toplanmıştır. Monoblok ısı pompalarının montajında tesisat sistemi bu tür kullanıma uygun olmalıdır.

2. AYRIK TİP ( SPLİT ) HAVA KAYNAKLI ISI POMPALARI

İki parçadan oluşan ısı pompası cihazlarıdır. Ayrık tip ısı pompalarında bir dış ünite birde iç ünite bulunur. İç ünite ile dış ünite arasında bakı boru bağlantısı yapılır. Monoblok ısı pompasına göre kurulumu daha zahmetlidir.

HAVA KAYNAKLI ISI POMPALARININ GENEL ÖZELLİKLERİ

Hava kaynaklı ısı pompalarında sabit bir COP değerinden bahsetmek imkansızdır , çünkü enerjinin alındığı kaynak olan havanın sıcaklığı sürekli değişkendir. Hava kaynaklı ısı pompalarının katalog değerlerinde yazan COP değerleri belirli laboratuar şartlarında elde edilmiş değerlerdir. Yapılan testler + 7 yada + 2 dış hava sıcaklığı ve + 35 C çıkış suyu içindir. + 35 C üzerindeki çalışmalarda COP değeri katalog değerlerinden daha düşük olacaktır. + 35 C çıkış suyu ile uygun dizaynlı yerden ısıtma ve duvardan ısıtma sistemleri ile istenen konfor sağlanabilir.

HAVA KAYNAKLI ISI POMPASI KULLANIM ALANLARI

(Maksimum 55 C.ye göre dizayn edilmiş)

Ev Daire ısıtılması,
Müstakil ev Isıtılması,
Havuz ısıtılması,
Hamam ısıtılması,
Otel sıcak su sistemleri,
Güneş enerjisi ile ısıtmaya destek - Hibrid ısıtma sistemleri,
Sera ısıtılması - Hayvan barınakları ısıtılması

Havadan suya ısı pompası uygulamasında düşük enerji tüketimleri için bina içi ısıtma sistemininde önemi büyüktür. Firma olarak ağırlıklı uyguladığımız sistemler yerden ısıtma yada duvardan ısıtmadır.

 

TOP